czwartek, 10 marca 2022

Moje pierwsze chusty robione na drutach

 

knitted shawl

W tym sezonie zimowym postanowiłam spróbować zrobić swoją pierwszą chustę na drutach. Mój wybór padł na wzór o nazwie Entrelac. 

Druty to dla mnie wciąż wyzwanie, dlatego skorzystałam z filmu instruktażowego Qrkoko oraz z porad na grupach facebookowych. Film bardzo polecam - dzięki niemu ten z pozoru skomplikowany wzór okazał się bardzo prosty :)

Do zrobienia chusty wybrałam włóczkę Jawoll Magic Degrade
(motek 100 g - 400mb) kolor nr 118. Skład włóczki to 75% wełny i 25% poliamidu. Chustę zrobiłam na drutach 3,25. Wielkość kwadratów to 13 na 26 oczek.

Jestem zachwycona jej kolorystyką i układem przejść między kolorami. 

Zużyłam całe dwa motki, teraz jednak teraz zdecydowałbym się na zrobienie większej nieco chusty.

knitted shawl Entrelac

Dłuższy bok chusty ma ok. 153 cm.
Jej wysokość (długość?) to 75 cm.

Po zrobieniu chusty wciąż nie miałam jednak dość tego wzoru, postanowiłam "iść za ciosem" i zrobić kolejną, tym razem w odcieniach zieleni. Wybrałam tańszą nieco włóczkę o bardzo podobnej grubości - włóczkę Vertigo kolor 050 (motek 100g - 400 mb). W jej składzie jest trochę mniej wełny - 70% a więcej poliamidu 30%. 

knitted shawl Entrelac

Zakupiłam również dwa motki. Postanowiłam jednak zrobić chustę, która będzie składać się z trochę większych kwadratów niż chusta niebieska no i spotkała mnie niemiła niespodzianka - zabrakło mi włóczki na ostatni, wykańczający rząd - dosłownie kilkanaście lub kilkadziesiąt metrów!!! Włóczkę tę można kupić w internecie tylko w jednej pasmanterii, kolor ten jednak nie był już dostępny. Tylko dziewiarki pewnie rozumieją mój "ból" w tamtej chwili. Odczekałam kilka dni, włóczka jednak wciąż się nie pojawiała... Napisałam zatem do tej pasmanterii z pytaniem, czy przewidują, że jeszcze będzie dostępna. Bardzo szybko dostałam odpowiedź od pasmanterii INTER-FOX, że mają pół motka tej włóczki i zaproponowali jej wysyłkę za darmo (upierając się przy tym, że koszty wysyłki również pokryją). Inter-Fox - dziękuję! Bez Was chusta by nie powstała :)


 
Dłuższy bok chusty ma ok. 170 cm.

Jej wysokość to ok. 80 cm.

A tak prezentuje się w całej okazałości:

knitted shawl Entrelac

Po zrobieniu dwóch chust Entrelac poczułam się gotowa do zrobienia chusty z innego wzoru i w bardziej nasyconych, trochę szalonych kolorach. 

Wzór, podobnie jak Entrelac jest bezpłatny. Do nauki korzystałam z różnych filmów na youtube i blogów.

Bardzo przyjemnie robiło się tę chustę - kolory poprawiały humor :)

Kolory "na żywo" są bardziej nasycone, niż to wyszło na zdjęciach.

Wzór chusty nazywa się "Strzałka". Nazwa pochodzi oczywiście od jej kształtu. Zrobiłam ją z dwóch motków włóczki Papatya Angora (motek 100 g 550mb), kolor 37. Jej skład to 20%wełny i 80% akrylu.

Chusta ma długość ok 185 cm. W najszerszym miejscu mierzy ok 52 cm.

Mam nadzieję, że znajdzie się osoba, która zechce ją nosić - jeśli nie, to będę to ja :) 

knitted shawl

4 komentarze:

 1. Chusty urocze.
  Jawoll Magic Degrade firmy Lang ma w składzie 75% wełny, a nie jak Pani napisała - 25%. Natomiast włóczka Vertigo - 70% wełny.

  Pozdrawiam
  Sylwia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję - faktycznie w przypadku Jawoll Magic Degrade odwróciłam omyłkowo proporcje - już poprawiłam. Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 2. Przepiękne są te chusty, ciężko się takie robi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Długo się do nich przymierzałam, bo myślałam, że będzie ciężko ale mile się zaskoczyłam bo było łatwiej niż myślałam. Miałam dużo przyjemności przy ich dzierganiu - polecam :)

   Usuń