sobota, 11 marca 2017

Jak zrobić szydełkiem małe owieczki - breloczki - tutorial / Crochet sheep - tutorial, free patternowieczka zrobiona szydełkiem, brelok, ozdoba wielkanocna - darmowy schematWidziałaś już pewnie w necie te śliczne małe szydełkowe owieczki. Jeśli jednak nie znasz angielskiego i jesteś początkująca, to pewnie bałaś się zacząć. Jeśli tak to dobrze trafiłaś - ten darmowy tutorial po polsku jest dla Ciebie :)
Przetłumaczyłam wzór na język polski, dodając swoje zdjęcia  i starając się bardziej dokładnie opisać każdą czynność, tak, aby nawet początkująca osoba potrafiła wykonać owieczkę.

Oryginalny tutorial (w j. angielskim) znajdziecie na stronie https://amigurumi.today/amigurumi-sheep-keychain-free-crochet-pattern/
Dokonałam kilku małych zmian względem oryginalnego wzoru m.in. zwiększyłam nieznacznie liczbę rzędów głowy. Bo wydawała mi się trochę za płaska.

Owieczki wykonane z włóczek wskazanych powyżej maja wysokość 8-9 cm są zatem idealne na breloczki do kluczy. Jeśli wykonacie je jednak grubszą włóczką i większym szydełkiem z pewnością stanowić będą tez piękną przytulankę lub ozdobę wielkanocną.Nie polecam tego wzoru osobom, które są całkiem początkujące, ponieważ włóczka "pluszowa", taka jak Alize softy nie nadaje się do nauki - nie widać w niej robionych oczek, dlatego wkłuwać można się jedynie "na czuja". Można spróbować zastąpić ją inną, gładką włóczką, ale proponowałabym trochę grubszą od tej, którą robić będziecie nogi i pyszczek.


Do wykonania owieczki będziecie potrzebować:


Włóczki gładkiej na pyszczek, uszy i nogi i ogonek, np. YarnArt Jeans (50g/160m)
Włóczki puchatej/włochatej na głowę i ciało np. Alize Softy 50g/115m)
Szydełko 2,5-3 mm (ja użyłam 2,75)
Wypełnienia do wypchania (polecam kulkę silikonową)
igły z dużym oczkiem i zaokrąglonym końcem do zszywania
dwóch czarnych koralików (jako oczy)
breloczek
znacznika oczek (jak nie macie to może być kawałek włóczki w innym kolorze, albo spinacz biurowy)
dzwoneczek (niekoniecznie, ale wg mnie jest uroczy :)

Wytłumaczenie użytych we wzorze skrótów:W nawiasach podałam też ich angielskie nazwy oraz ich skróty, które często napotkacie w innych wzorach.

MR = magiczne kółko (magic ring - MR). Na filmie przedstawiłam sposób wykonania magicznego kółka .


oł – oczko łańcuszka (chain – ch)
płs – półsłupek (single crochet – sc)
sł – słupek (double crochet – dc)
oś – oczko ścisłe (slip stitch - sl st)
V – zwiększenie, czyli dwa półsłupki zrobione w jednym oczku poprzedniego rzędu (increase – inc)
A – zmniejszenie/redukcja, czyli jeden półsłupek zrobiony na dwóch półsłupkach poprzedniego rzędu (decrease – dec)


Na tym filmie zobaczycie jak wykonać zwiększenie.


A na tym jak wykonać zmniejszenie .

Zapis typu: (…..)*3 odczytujemy w następujący sposób: to co w nawiasie robimy taką ilość razy ile podano za nawiasem np. (1płs, V)*3 = 1 płs, następnie zwiększenie czyli 2 płs w jedno oczko, powtarzamy cały nawias 3 razy czyli robimy: 1płs, V, 1płs, V, 1płs, V = powinniśmy mieć po zrobieniu tego zapisu łącznie 9 płs.

Na końcu każdego rzędu podaję w nawiasach liczbę płs, którą powinniśmy otrzymać w danym rzędzie po jego wykonaniu.
Jeśli nie wiecie jak wykonać któryś z tych podstawowych elementów typu półsłupek czy oczko ścisłe proponuję Wam obejrzenie filmów instruktażowych z podstaw szydełkowania na moim kanale na youtube .


Szydełkujemy naokoło ciągiem czy jak niektórzy mówią „ślimakiem”, tzn. że nie zakańczamy rzędów oczkiem ścisłym. Żeby się nie pomylić przy liczeniu oczek (zwłaszcza, gdy są one prawie niewidoczne gdy robimy włóczką typu Alize softy) w każdym rzędzie najlepiej jest zaznaczać sobie pierwsze oczko każdego kolejnego rzędu np. znacznikiem oczek. Nic się jednak wielkiego nie stanie, jak ta włóczka zrobimy jedno czy dwa oczka mniej lub więcej - nie będzie tego widać.

GŁOWA:

Zaczynamy gładką włóczką ( u mnie YarnArt Jeans, kolor jasnobeżowy)
1. Robimy 4 oł. W drugie oczko licząc od szydełka robimy 2 płs, następnie 1 płs w kolejne oczko i 3 płs w ostatnie oczko. 2. Następnie z drugiej strony łańcuszka (robimy dookoła początkowego łańcuszka) robimy 1 płs, i 1 płs w ostatnie oczko. Razem powinno nam wyjść 8 płs (8).
3. (V czyli dwa półsłupki w jedno oczko poprzedniego rzędu)*2 - powtórzyć to co w nawiasie dwa razy, 1 płs w następne oczko, (V)*3, 1 płs w następne oczko, V (14)
4. (1 płs, V)*2, 1 płs w następne jedno oczko, (1 płs, V)*3, 2 płs w kolejne oczka, V (20)
5. (płs w następne 3 oczka, V, płs w następne 5 oczek,V)*2 (24)
6. płs w każde oczko poprzedniego rzędu (24)
7. płs w każde oczko poprzedniego rzędu (24)
8. płs w każde oczko poprzedniego rzędu (24)
9. (płs w następne 2 oczka, A)*6 (18)
10. płs w każde oczko poprzedniego rzędu (18)
11. (płs w następne 2 oczka, V)*6 (24)
Zmiana nitki na puchatą (Alize Softy)
Są różne sposoby na to, żeby zmiana nitki nie była widoczna. W tym przypadku nie będziemy się tym jednak zbytnio przejmować, ponieważ przy zmianie z gładkiej na puchatą włóczkę ta zmiana nie jest praktycznie widoczna. Najprostszy sposób na zmianę nitki .

11. płs w każde oczko poprzedniego rzędu (24)
12. płs w każde oczko poprzedniego rzędu (24)
13. płs w każde oczko poprzedniego rzędu (24)
14. płs w każde oczko poprzedniego rzędu (24)
15. (płs w następne 2 oczka, A)*6 (18)
16. (płs na następne 1 oczko, A)*6 (12)

Wypychamy głowę wypełniaczem. Robimy jeszcze 4 razy zmniejszenie (A) - czyli 8 oczek redukujemy do 4, potem oczko ścisłe, ucinamy nitkę pozostawiając ją dłuższą i zaszywamy igłą pozostały otwór. Tutaj zobaczycie sposób chowania nitki  .Teraz przyszedł czas na uformowanie pyszczka.

Nawleczoną na igłę gładką włóczką w tym samym kolorze co pyszczek (na zdjęciu użyłam innego koloru, żeby było lepiej widać miejsce przeszycia), wbijamy pomiędzy rzędy 9 a 10, następnie przeszywamy ze dwa razy na szerokość 3-4 płs. dość mocno zaciskając, tak aby utworzyło się wgłębienie na oczy:Następnie formujemy nozdrza wyszywając literę "Y" na froncie pyszczka, też zaciągając nitkę, tak, aby powstały wgłębienia. Możecie zrobić to tą samą nitką co oczodoły, ale możecie też wykonać to innym, kontrastowym kolorem.
Teraz w przygotowanych oczodołach przyszywamy koraliki. Odległość Tą samą nitką wyszywamy też brwi.

NOGI I CIAŁO:

Zaczynamy gładką włóczką ( u mnie YarnArt Jeans, kolor jasnobeżowy)


1. 6 płs w MR (6)
2. (V)*6 (12)
3. płs, V, (płs w następne 2 oczka, V)*3, płs (16)
4. płs, V,V, ( płs w następne 2 oczka, V, V)*3, płs (24) Powinien powstać nam kwadrat o zaokrąglonych rogach. Wypychając potem rogi postarajcie się te rogi zaakcentować jak najbardziej wypychając w rogach mocniej.
5. płs wbijany tylko za tylną nitkę (tzw. BLO - back loop only) w każde oczko poprzedniego rzędu (24)
6. psł w każde oczko(już wbijane normalnie) poprzedniego rzędu (24)
7. płs w każde oczko poprzedniego rzędu (24)

Zmiana nitki na puchatą (Alize Softy)

8. (płs w następne 3 oczka, V)*6 (30)
9. (płs w następne 4 oczka, V)*6 (36)
10. płs w każde oczko poprzedniego rzędu (36)
11. płs w każde oczko poprzedniego rzędu (36)
12. płs w każde oczko poprzedniego rzędu (36)
13. (płs w następne 3 oczka, A)*6 (24)
14. (płs w następne 2 oczka, A)*6 (18)
15. (płs w następne 1 oczko, A)*6 (12)Wypychamy całość wypełniaczem. Robimy jeszcze 4 razy zmniejszenie (A) - czyli 8 oczek redukujemy do 4, potem oczko ścisłe, ucinamy nitkę pozostawiając ją dłuższą i zaszywamy igłą pozostały otwór. Zostawiamy dość długą nitkę - musi nam starczyć do przyszycia głowy do tułowia oraz do przyszycia kółka breloka.

Formujemy cztery nóżki za pomocą przeszycia gładką włóczką w tym samym kolorze co nogi (użyłam w innym kolorze, żeby było lepiej widać miejsca przeszycia). Sposób przeszycia obrazuje zdjęcie (żeby było lepiej widać przeszycie zrobiłam nitka w innym kolorze).

Nie ucinajcie nitki. przeciągnijcie ją w miejsce gdzie chcecie zrobić ogonek, Zahaczając o jedno z oczek zróbcie pętelkę na szydełku. Następnie zróbcie 5 oczek łańcuszka, następnie wracając po łańcuszku 4 oczka ścisłe. Zakończcie i schowajcie nitkę.
USZY 2x (gładka włóczka):

1. 4 płs w MR - nie łączyć w kółko, obrócić
2. V, (2 słupki w jedno oczko)*2,V i oś w to samo oczko.
Złożyć ucho na pół i przyszyć do głowy.Przyszyć brelok na środku głowy lub na tułowiu - wg uznania.

Dopiero teraz zobaczyłam, że wybrałam ten sam kolor włóczki co w oryginalnym wzorze. Zdjęcia nie wyszły mi najlepiej, dlatego zachęcam w przypadku niejasności do podglądania zdjęć w oryginale (link podany na początku postu).

Polecam Wam też mój tutorial na zakładkę do książki - misia.


Darmowy tutorial jak zrobić owieczkę - szydełkoMam nadzieję, że jakaś osoba skorzysta z mojego opisu. Liczę też na uwagi, co do elementów tutorialu, które mogłabym zmienić na lepsze.
Autorka zezwala na sprzedaż owieczek, które zrobicie na podstawie tego wzoru.

Miłego szydełkowania - beeeee ;)26 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Bardzo proszę :) Cieszę się, że się przyda :)

   Usuń
 2. Filmik by sie przydal jak sie to robi bo ja poczatkujaca

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podałam linki do filmów instruktażowych do chyba wszystkich pojedynczych elementów, niezbędnych do wykonania owieczki. Trochę chęci, cierpliwości i czasu a na pewno uda Ci się owieczkę wykonać :)

   Usuń
 3. Nie mam cierpliwości do ami :( Jednak myślę, że na aukcję charytatywną mogłabym zmusić się i zrobić. Bardzo dobra robota z tym tłumaczeniem!

  OdpowiedzUsuń
 4. Cudowna łowiecka! Sama zrobiłam brązową, ale Twoje pastelowe są urocze :).

  OdpowiedzUsuń
 5. Super, na pewno spróbuję zrobić taką owieczkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, za Twoją sugestię, żeby zrobić ten tutek. Miłego szydełkowania :)

   Usuń
 6. Fantastyczny wpis. Owieczki są urocze!
  Zaczęcam do zgłoszenia projektu na "Linkowe Party - Wasze Projekty DIY w marcu"
  http://diytozts.blogspot.ie/2017/03/15-linkowe-party-czyli-wasze-projekty.html

  OdpowiedzUsuń
 7. Alez piękne prace masz, dzieła sztuki. Cudowne. Pozwolisz ze się twoimi pracami zainspiruje i spróbuje z twoich wzorów coś sama zrobić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, choć z tymi dziełami sztuki to gruba przesada :) Inspiracje bardzo miło widziane - to dla mnie wielka przyjemność. Pozdrawiam :)))

   Usuń
 8. Mega świetne! Dzięki pani ruszyłam z nauką szydełkowania i zrobiłam owieczkę cx dużo błędów się trafiło, ale już wszystko wiem :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję i cieszę się, że miałam swój wkład w Pani naukę i rozwijanie umiejętności szydełkowania. Pozdrawiam serdecznie :))

   Usuń
 9. Jakiej średnicy są koraliki -oczy ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie pamiętam dokładnie, tak na oko to nie więcej niż 3-4 mm.

   Usuń
 10. Witaj,bardzo się ciesze ze dałas opis na taką fajną milusią owieczkę,super.A filmiku nie chcialas nagrac do tej owieczki? Też bylo by super. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Witaj, dziękuję,za bardzo wyczerpujący opis, Ja owieczkę zrobiłam wg Twojego opisu ale miałam tylko resztki moheru więc mordkę zrobiłam gładką,a resztę /nie wiem jak to się nazywa/ ale wygląda jak popkorn.Wyszła ciekawie .Dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 12. Cieszę się, że wzór się przydał. Chętnie zobaczyłabym Twoją owieczkę, na pewno jest wyjątkowa. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Niestety we wzorze wkradł się Pani mały błąd: brzuszek rząd 12-13 przejście z 36 na 24pls. Oprócz tego wzór Super, jestem w trakcie i się już świetnie zapowiada :)

  OdpowiedzUsuń