poniedziałek, 12 marca 2018

Szydełkowa pufa ze sznurka bawełnianego - jak zrobić


tutorial schemat

Nareszcie spełniłam swoją obietnicę, złożoną kilku osobom i stworzyłam instrukcję wykonania pufy, tym razem w postaci filmu na youtube. Zainteresowanych serdecznie zapraszam :)
Tym razem wykonałam pufę wypełniając ją gotowym wkładem z pianki tapicerskiej, zakupionym w
jednej z pasmanterii internetowych - to ta zielono-czarna (przy okazji, przepraszam, za pierwsze prześwietlone zdjęcie). Jest to o wiele prostszy i szybszy sposób, niż ten zastosowany w mojej pierwszej pufie (miętowa), do której uszyłam z t-shirtów pokrowiec i napełniłam go granulatem styropianowym. 


Nie ukrywam, że wizualnie bardziej podoba mi się pufa wypełniona styropianem, jednak nie wiem, czy zdecyduję się jeszcze kiedyś taką zrobić. Powodów jest kilka. Po pierwsze, szycie nie jest moją mocną stroną zatem uszycie pokrowca w formie walca i wszycie w niego zamka (tak aby móc po pewnym czasie dołożyć granulatu, ponieważ się ubija) delikatnie mówiąc trochę trwało i popsuło mi sporo nerwów. Po drugie, zamek wszywałam także między dnem a resztą pufy. Ręczne wszywanie zamka na takiej długości (ok 90 cm) w sznurek bawełniany skutkuje kilkudniowym bólem dłoni.

Po trzecie, dom przy wypełnianiu pufy granulatem styropianowym, nawet przy największej uwadze i staranności, wygląda jak po opadach śniegu. To lekkie ustrojstwo jest wszędzie i wcale nie tak łatwo się go pozbyć. 
Dlatego baaardzo doceniłam pojawienie się na rynku gotowych wkładów z gąbki tapicerskiej.
Nie chcę Was za bardzo zniechęcać do robienia puf z granulatem styropianowym a jedynie uświadomić jakie problemy możecie napotkać. Żeby nie było, że nie ostrzegałam ;)


Dość już o wypełnieniu, czas na kilka słów o samym szydełkowym pokrowcu. 

Obydwie pufy robiłam półsłupkami nawijanymi (płsn) tzw. ślimakiem, czyli nie kończąc rzędów oczkiem ścisłym.
Jeśli o zieloną pufę nie będę się tu rozpisywać, ponieważ wszystkie informacje o wielkości, ilości potrzebnego sznurka oraz cały instruktaż można zobaczyć w filmie.


Wszystkie informacje dotyczące wykonania pufy miętowej piszę z pamięci, dlatego traktuj to proszę raczej jako wskazówki niż sztywną instrukcję.
  
Na pufę miętową o wymiarach 40 cm średnicy i 25 cm wysokości przygotować musicie około 400 m sznurka 5 mm z rdzeniem. Użyłam szydełka nr 8.

Symbolem "V" oznaczać będę zwiększenie czyli dwa półsłupki w jednym oczku. 
Symbolem "A" oznaczać będę redukcję, czyli jeden płsn zrobiony na dwóch oczkach poprzedniego rzędu.
W razie problemów zerknij proszę na film.

Okrążenia:
1. 10 płsn w Magic Ring
2. 10V (w każde z 10 oczek poprzedniego rzędu zrób po dwa płsn) = 20
3. (1,V)*10 = 30
4. (2,V)*10 = 40
5. (3,V)*10 = 50
6. (4,V)*10 = 60
7. (5,V)*10 = 70
8. (6,V)*10 = 80
9. (7,V)*10 = 90
10. (8,V)*10 = 100

W tym miejscu skończyłam zwiększanie ilości oczek. O tego momentu robiłam po jednym płsn w każde oczko czyli 100 płsn w każdym okrążeniu. Takich okrążeń zrobiłam 17. 

11.-27. 100 płsn
28. (8,V)*10 = 90
Zakończ oczkiem ścisłym.

Osobno robimy dno:
3. (1,V)*10 = 30
4. (2,V)*10 = 40
5. (3,V)*10 = 50
6. (4,V)*10 = 60
7. (5,V)*10 = 70
8. (6,V)*10 = 80
Zakończ oczkiem ścisłym.

Teraz "najprzyjemniejsze": wszycie zamka, uszycie pokrowca, wypełnienie kulką styropianową i gotowe :))

tutorial instrukcjaCiekawa jestem, którą pufę zdecydujecie się wykonać lub która Wam się bardziej podoba - super, jeśli napiszecie o tym w komentarzu. 
8 komentarzy:

 1. Jeśli kiedyś zdecyduje się na to pracochłonne zajęcie, to myślę, ze zrobiłabym coś na podobieństwo miętowej pufy. Bardziej podoba mi się jej kształt.
  Dzięki za czytelna instrukcje.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli kiedyś zdecyduje się na to pracochłonne zajęcie, to myślę, ze zrobiłabym coś na podobieństwo miętowej pufy. Bardziej podoba mi się jej kształt.
  Dzięki za czytelna instrukcje.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniałe pufy!!! Najbardziej podoba mi się w miętowym kolorze!!! Serdecznie pozdrawiam:))

  OdpowiedzUsuń
 4. Od bardzo dawna mam w planach, ale pewnie minie jeszcze dużo czasu zanim się za nią zabiorę. Wtedy na pewno skorzystam z Twojego doświadczenia bo obydwie wyszły super!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja to bym chciała zobaczyć jak się robi z t shirtów pokrowiec w kształcie walca :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wycina się dwa równe koła i prostokąt. Prostokąt formuje się w "tubę" przyszywając z jednej i drugiej strony do kół (pamiętając o zamku) i zszywając bok prostokąta. Na taką pufę trzeba mieć spore t-shirty. To tak w skrócie :)

   Usuń
  2. dzięki już pufę zrobiłam :) i rzeczywiście wszywanie zamka nie jest fajne

   Usuń